چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
شهید عزالدین قبانچی
نام پدر : سید حسن
تاریخ تولد : 1950 م
تاریخ شهادت : 1972 م
محل شهادت : عراق
مسئولیت :
یگان خدمتی : مجلس اعلی انقلاب اسلامی عراق
نوع عضویت :
آدرس مزار : وادی السلام نجف
 • زندگینامه
 • وصیت نامه
 • خاطرات
 • تصاویر
 • شهید سید عز الدین فرزند سید حسن در شهر امل عراق از مادری ایرانی و پدری عراقی متولد شد.

  در خانواده ای مذهبی و روحانی پرورش یافت و از همان کودکی با علوم دینی و دروس حوزوی آشنا شد.

  12 سال بیشتر نداشت که پای درسها ایت الله صدر نشست و درسن22 سالگی در سطح علمی خارج تحصیل می کرد. ایشان علاوه بر موفقیت چشمگیر در تحصیل در امر تبلیغ ومبارزه به شیوه سخنرانی و منبر رفتن هم بسیار فعال بود. ایشان از حکومت حاکم بر عراق به شیوه آشکار و پنهان انتقاد می کردند. البته این روشنگری ها به مذاق حکومت خوش نمی آمد .

  ایشان هر مطلبی را که در سخنرانی ها به مردم تذکر می دادند حقیقتا خود نیز به آن عمل می کرده و آن را باور داشتند به همین علت صحبتهای ایشان بسیار دلنشین بود.

  هرشخصی با او نشست و برخاست می کرد بسیار به او علاقه مند می شد و به علت حسن رابطه و سجایای اخلاقی دوستان بسیاری داشت.

  بااینکه تازه ازدواج کرده بود هرگز از فعالیتهای دنی و مذهبی و مبارزاتی خود دست بر نمی داشت و تاجایی که می توانست بالباس روحانیت و تبلیغ اسلام به روشنگری می پرداخت.

  سرانجام ایشان پس تلاش و مبارزاتی فراوان پس از دستگیری توسط رژیم ، زندانی شده و پس ازتحمل شکنجه های فراوان حکم اعدام آنها در دادگاه صادر شد .

  پیکر شهید عز الدین رادر وادی السلام نجف به خاک سپردیم .

  سید عزالدین تنها شهید خانواده نبود بلکه پدر و سه برادرش نیز در فعالیتهای مذهبی خود در ایران به شهادت رسیدند .

  پس از پیروزی انقلاب خانواده شهید به ایران مهاجرت نمودند.

 • همسر ایشان میگوید: در تمام عمر کوتاه ازدواجمان که یک سال و نیم بیشتر نشد، بیشترین صحبتی که از عزالدین شنیدم دغدغه اسلام و حراست ار آن بود که از یاد آن هرگزغافل نمی شد و من با وجود اینکه می دانستم شهید خواهد شد هرگز تصورش را نمی کردم که به این زودی او را از دست بدهم . هنگام شهادتش من دختر دوممان را باردار بودم . در آن زمان هنوز حکومت به ظاهر به روحانیت احترام می گذاشت ولی جرات دستگیری و مقابله با روحانیون را نداشت و در مقابل سخنرانی های تاثیر گذار و روشنگری عز الدین طاقت نیاورد و در نهایت اقدام به دستگیری او و دایی اش عماد الدین کرد. سید عماد از سید عزالدین بزرگتر ولی الگوی ایشان سید عزالدین بود.

  در ساعت 12 نیمه شب ناگهان در زدند و عزالدین را برای پاسخ گوی به سوالاتی می برند.اما بعد از آن شب دیگر عزالدین آزاد نشد ، ناچار به جست وجو برای پیدا کردنشان شدیم تا شش ماه کارمان شده بود گشتن در زندانهای عراق . به هر زندانی سر می زدیم می گفتند اینجا نیست .تا اینکه او و دایی اش را در زندان ابو غریب یافتیم.هر دوی آنها بسیار شکنجه شده بودند . مقاومت آنها حکومت را خشمگین تر کرده بود.

  تاریخ دادگاه اعلام شد و ماهیچ گاه اجازه ملاقات نداشتیم لذا تصمیم گرفتیم ایشان را در راه بردن به دادگاه ملاقات کنیم.اما گویی رژیم باخبر شده و او را نیاورده بودند و روز دیگر در خبر رسانی و اعلام قبلی ، حکم از پیش تعیین شده را که حتی اجازه یک کلمه دفاع به شهید را نداده بودند را اعلام کرده بودند. پس از اعلام حکم و قبل اعدام فقط یک با اجازه ملاقات را به ما داده بودند.درهنگام ملاقات ایشان بسیار با روحیه و خوشحال بودند و به ما می گفتند که چرا ناراحتید مگر نه اینکه ما بعد از شهادت در آغوش جد و پیامبران خواهیم بود. در شهادت ما صبور باشید و تقوا پیشه کنید.

  بعد از دستگیری این دو بزرگوار امام و روحانیون ساکت ننشستند .امام خمینی با وجود تنها بودن تمم تلاش خود را کرد و با آیت الله خویی مکاتبه فراوان کرد. به شاه نامه نوشت تا صدام را از محاکمه منصرف کند و حتی نامه به حسن البکر نوشت اما با وجود تلاشهای فراوان رژیم سفاک بعث در نهایت آنها را اعدام کرد. 

معرفی شهداء
با سلام و تشکر از حضور شما در سایت شهود، استدعا دارد، در صورتی که از خانواده معزز شهید و یا از یادگاران دفاع مقدس، همرزمان و دوستان شهید می باشید و اطلاعات دقیق و تکمیلی از شهید(اعم از زندگی نامه، وصیت نامه و خاطرات) در اختیار دارید، آن را در بخش نظردهی همین صفحه درج و یا شماره تماس خود را به سامانه پیامکی اختصاصی سایت به شماره 30005605000130 ارسال تا با شما تماس گرفته شود. همچنین ارسال تصاویر فردی و جمعی شهید از طریق ایمیل shuhood1357@gmail.com امکان پذیر است. از همکاری صمیمانه شما کمال تشکر را داریم.
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
دیگر شهداء