سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
چه تلاقی دل انگیزی می‌شود روز میلاد و ظهورت
منتظرانت در صف عشاق معصومانه و عاجزانه ‌آمدنت را دعا می‌کنند
قصه آمدنت نسل به نسل می‌چرخد و هنوز هم شنیدن این قصه برایم تکراری نیست و هرچه می‌شنوم برایم تازگی دارد چرا که خبر از آشنایی می‌دهد که در نزدیکی دلم خانه دارد.

در این آشفته بازار پر هیاهوی دنیای امروز وقتی سخن از تو به میان می‌آید هیچ دلی نیست که در آرامشی عمیق فرو نرود.

روز میلاد تو که می‌شود بلبلان تصنیف عاشقی سر می‌دهند و پرستوها به امید آمدنت در آسمان عشق به پرواز در می‌آیند.

شعبان با تو مزین گشته و به نیمه‌اش که می‌رسد دیگر عاشقانت جان از کف می‌دهند و شورو شادی بر دنیایشان حکومت می‌کند.

ساکنان زمین و فرشتگان حیران نشسته‌اند و آمدن جواهری چون تو را انتظار می‌کشند.

شب جمعه که مصادف می‌شود با شب میلادت هزاران مرتبه دل‌ها را پرغوغاتر می‌کند و گل لبخند را بر لبان جهانیان می‌نشاند.

شنیدن از تو همیشه و همواره زیباترین سرود هستی است و ذکر نامت دری گرانبها در دهان می‌نهد.

تو را با تمام وجود صدا می‌زنم و در روز میلادت نامت را زمزمه می‌کنم و تمام گل‌های نرگس را نذر آمدنت می‌کنم.

 

***

حضرت مهدی(عج) یگانه فرزند امام عسکری(ع) یازدهمین امام شیعیان است.

امام مهدی(عج) در سحرگاه نیمه شعبان 255 قمری در سامرا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال 260 قمری به دنبال شهادت حضرت عسکری(ع) همچون حضرت عیسی(ع) و حضرت یحیی(ع) که در سنین کودکی عهده دار نبوت شده بودند در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.

میلاد نور

آخرین امام شیعیان در پانزدهم ماه شعبان با وجود مراقبت‌های ویژه مأموران حکومت عباسی، در خانه امام عسکری (ع) چشم به جهان گشودند. تولد مخفیانه آن حضرت بی شباهت به تولد حضرت موسی(ع) و حضرت ابراهیم خلیل(ع) نیست. همان گونه که این دو پیامبر بزرگ الهی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی فرعونیان و نمرودیان به اراده خداوند و به سلامت در کنار کاخ فرعون و نمرود متولّد شدند، حضرت مهدی(عج) نیز در حالی که جاسوسان و مأموران خلیفه عباسی تمام وقایع خانه امام یازدهم(ع) را زیر نظر داشتند، در کمال امنیت و بدون آن که دشمنان بویی ببرند، در سحرگاه روز جمعه نیمه شعبان قدم به جهان هستی گذاشتند.

سیمای مهدی(عج)

پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام هر کدام در سخنان خود به اوصاف امام زمان(عج) اشاره کرده‌اند. حضرت امام رضا(ع) در توصیف ویژگی‌های چهره و سجایای اخلاقی و ویژگی‌های برجسته آن حضرت می‌فرمایند: «قائم آل محمد(عج) هاله‌هایی از نور چهره زیبای او را احاطه کرده است رفتار معتدل و چهره شادابی دارد. از نظر ویژگی‌های جسمی‌شبیه ترین فرد به رسول خدا(ص) است.»

نشانه خاصّ او آن است که گرچه عمر بسیار طولانی دارد، ولی از سیمای جوانی برخوردار است؛ تا آن جا که هر بیننده‌ای او را 40 ساله یا کمتر تصور می‌کند. از دیگر نشانه‌های او آن است که تا زمان مرگ با وجود گذشت زمان بسیار طولانی هرگز نشان پیری در چهره او دیده نخواهد شد.

حجت خدا

روزی عثمان بن سعید بن عمری به همراه حدود 40 نفر از بزرگان شیعه به حضور امام عسکری(ع) رسیدند تا درباره جانشین آن حضرت سئوال کنند و در آینده از ایجاد اختلاف در مسئله امامت جلوگیری کنند. راوی می‌گوید: وقتی عثمان بن سعید به حضرت عسکری(ع) گفت «آمده‌ایم تا درباره مطلب مهمی که شما به آن آگاه ترید از شما سئوال کنیم» حضرت عسکری(ع) فرمودند: بنشین عثمان. پس از ساعتی امام(ع) فرمودند: آیا می‌خواهید بگویم به چه منظوری آمده‌اید؟ همه گفتند: ای فرزند رسول خدا، بفرمایید. آنگاه حضرت فرمودند: آمده‌اید تا درباره حجت خدا و امام پس از من بپرسید. همه گفتند: آری. در این لحظه ناگهان پسری که چهره درخشانی چون ماه داشت و از هر حیث به امام عسکری(ع) شبیه بود وارد شد. حضرت فرمودند: بعد از من پیشوای شما و جانشینم این فرزند من است، مواظب باشید پس از من در دین دچار آشفتگی نشوید.

دوران زندگی

دوران زندگی امام زمان(عج) به چهار دوره تقسیم می‌شود:

1 ـ از تولد تا غیبت: حضرت مهدی(عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری(ع) به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری(ع) در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.

2 ـ غیبت صغری: پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) در سال 260 قمری دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 قمری ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نایب به اداره امور مردم می‌پرداختند.

3 ـ دوره غیبت کبری: این دوران از سال 329 قمری شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت. در این دوره پاسخ به پرسش‌ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده‌اند.

4 ـ دوره حکومت: پس از ظهور، امام زمان(عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.

***

قصه آمدنت نسل به نسل می‌چرخد و هنوز هم شنیدن این قصه برایم تکراری نیست و هرچه می‌شنوم برایم تازگی دارد چرا که خبر از آشنایی می‌دهد که در نزدیکی دلم خانه دارد.

آمدنت جلوه ای از زیبایی‌ها خواهد بود و تمام کویرها گلستان می‌شوند و عطر حضورت در همه جا می‌پیچد.

تاریخ با تمام وجود آمدنت را لحظه شماری می‌کند و منتظرانت در صف عشاق معصومانه و عاجزانه دست بر درگاه حق گرفته و آمدنت را دعا می‌کنند.

بیا تا زمین و زمان از تو بیاموزند رسم آرام زیستن را و جوانه‌های شوق را را به دل‌های بی تابمان هدیه کن.

بیا تا خودت بوم سفید روزگار را بر دست گیری و بهترین نقش‌ها را برآن بزنی تا زیباترین دنیا رغم بخورد و آسمان از تماشای حکومتت باران شوق ببارد.

کاش بیایی در این روز که روز میلاد توست و چه تلاقی دل انگیزی می‌شود روز میلاد و ظهورت با هم.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها