يكشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
شهادت آیت الله دستغیب
در 20 آذر 1360 ساعت11:25 در حالی که برای برگزاری نمازجمعه عازم مصلی بود در بین راه به دست منافقی کوردل به شهادت رسید. پس از تشییع باشکوهی پیکر مطهرش در آرامگاه خاندان دستغیب در جنب مرقد مطهر سیدمیراحمد به خاک سپرده شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به بهانه 20 آذر  مصادف با سالروز شهادت شهید محراب :آيت الله سيدعبدالحسين دستغيب

مختصری از زندگینامه ایشان:

در سال 1332 قمری در شيراز متولد شد. او در سال 1310 شمسی برای ادامة تحصيل علوم ديني راهي نجف شد و به درجة اجتهاد رسید. او به محضر پرفيض عارف نامور، ميرزا محمدعلى قاضى راه يافت و در مكتب عرفانى او رشد كرد و به درجات والايي از معارف و حقایق وحدانی دست یافت. از آن پس او شيوه هاى تربيت اسلامى را در قالبى لطيف براى مردم مطرح كرد و خود به تربيت جوانان و مستعدان جامعة اسلامى همت گماشت. مبارزات سياسي او از زمان کشف حجاب شروع شد. اما اوج مبارزات اين شهيد بزرگوار، عليه رژيم شاه، زماني بود که لوايح شش گانه مطرح شد و جنبش سال 41 که آغاز نهضت امام خميني بود، شکل گرفت. در پانزدهم خرداد بازداشت و به تهران تبعيد شد. در سال 1343 براي دومين بار دستگير و به تهران اعزام و زنداني و سپس تبعيد شد. پس از آزادي، رهبري اهالي فارس را در نهضت امام خميني، بر عهده گرفت. در سال 1356 عوامل شاه، مدتي ايشان را در منزل خود محصور کرده و تحت نظر داشتند که با واکنش شديد مردم انقلابي شيراز، مجبور به عقب نشيني شدند. شهيد دستغيب پس از پيروزي انقلاب، به نمايندگي از مردم فارس در مجلس خبرگان انتخاب شد؛ همچنين به فرمان امام به سمت امام جمعة شيراز منصوب شد. ايشان همچنين رياست حوزة علميه فارس را بر عهده داشت و پس از پيروزي انقلاب، مدارس علمية قوام، هاشميه و آستانة شيراز را که سا لهاي طولاني توسط رژيم پهلوي تعطيل شده بود، دوباره داير کرد. ایشان داراى آثار فراوانی مى باشند که از آن جمله: شرح و حاشیه بر کفایه الاصول و مکاسب و رسائل شیخ انصاری و غیره را مى توان نام برد. از آثار قلمى ایشان که بارها به چاپ رسیده، کتا بهاى صلاه الخاشعین، گناهان کبیره، قلب سلیم، داستانهاى شگفت و بسیاری آثار دیگر در اصول عقاید به یادگار مانده است.  

شهادت:

سرانجام  جمعه بیستم آذرماه 1360 مطابق با 14 صفر 1402 روزی تلخ اما ماندگار در حافظه مرد و زن ایرانی و به خصوص استان فارسی و شیرازی است. روزی که سیدالشهدای چهارده هزار و ششصد شهید استان فارس حضرت آیت الله سیدعبدالحسین دستغیب هنگامی که عازم نماز جمعه بود به دست یکی از عوامل گروه تروریستی منافقین به نام «گوهر ادب آواز» به شهادت رسید. تروریستی که با بستن بمب به روی شکم خود در مسیر رفتن امام جمعه شیراز به نماز جمعه خود را به عنوان زنی حامله معرفی می‌کند که ضرورت دارد مطلب مهمی را به خطیب جمعه بگوید و با این دروغ از حلقه پاسدران عبور و به نزدیک وی می رود. این دوشیزه منافق بعد از این که به نزد امام جمعه می‌رسد، ضامن بمب را می‌کشد و آیت الله دستغیب و 12 تن از همراهان و مردم نیز در این حادثه به شهادت می رسند.

پیام حضرت امام خمینی رحمه الله در شهادت آیت اللّه دستغیب:

حضرت امام خمینی رحمه الله رهبر کبیر انقلاب در پیامی، شهادت آیت اللّه دستغیبی را چنین تسلیت گفتند:«شهادت برای فرزندان اسلام و ذریّه پیامبر عظیم الشأن صلی الله علیه و آله وسلم و اولاد فاطمه علیهاالسلام و یادگاران حسین علیه السلام در راه هدف و اسلام عزیز و قرآن کریم چیزی غیر عادی و پدیده ای غیر معهود نیست ... دستغیب را که معلم اخلاق و مهذّب نفوس و متعهد به اسلام و جمهوری اسلامی بود، با جمعی از همراهانش به شهادت رساندند و خدمت خود را به ابرقدرت و ابر جنایت کار زمان ایفا کردند، به گمان آن که به ملّت رزمنده ایران آسیب رسانند و آنان را در راه هدف به سستی بکشانند. این کوردلان نمی بینند که در هر شهادتی و در هر جنایتی ملّتِ متعهد به اسلام و کشور، مصمم تر و در صحنه حاضرترند؟ ... این جانب این ضایعه بزرگ و فاجعه اسفناک را بر حضرت مهدی، ارواحنا له الفدا، و ملت شجاع ایران و اهالی معظم استان فارس و خانواده آن شهید تسلیت می گویم».

قسمتی از پیام مقام معظم رهبری در شهادت شهید دستغیب:

«این حادثه خونین برای آن مجاهد خستگی ناپذیر، مایه اجر و افتخار است و برای دست های پلید و جنایت کاری که این خون پاک را بر روی زمین ریختند، موجب روسیاهی و رسوایی و ننگ ابدی است. او از نخستین کسانی بود که در سخت ترین شرایط نام امام امّت را بر زبان جاری ساخت و با دستگاه ظلم وجور به مبارزه پرداخت. این چهره پارسا و پرهیزکار در بهترین بخش از عمر پربرکتش، بی اعتنا به زخارف دنیوی، همّت و نیروی خود را در راه استقرار حاکمیّت اللّه صرف کرد و به یاد خدا دلخوش بود ... چهره معظم و دوست داشتنی این مرد خدا محبوب ترین چهره در میان مردم فارس و مورد احترام عمیق مردم در سراسر ایران بود. هفتاد سال زندگی همراه با طهارت و تقوا و سال ها صرف عمر در راه اسلام و انقلاب از این مرد بزرگوار چهره ای ساخته بود مورد علاقه و احترام مردم ...».

 


*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها