يكشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰
مطالعه علوم اسلامی
بیان خاطره از زبان یکی از دوستان کمال کورسل

 

 

 

 

 

 

 

 

علاوه بر مطالعه دروسی که مدرسه برای او الزام کرده بود، کتاب های جنبی زیادی مطالعه می کرد. به درس های اخلاق، تفسیر قرآن و کتاب های شهید مطهری وعلامه طباطبایی (ره) خیلی علاقه داشت. آن زمان کتاب جانبی که بیشتر در حوزه رایج بود، کتاب "حاشیه ملا عبدالله" بود. من هم مقداری از آن  کتاب را تا بحث معرف خوانده بودم بعد از آن با راهنمایی استادمان شروع به خواندن کتاب "منطق مظفر" کردیم.

شیخ کمال هم کتاب "حاشیه ملاعبدلله" را خوانده بود، ولی فهمیده بود که ما سراغ کتاب"منطق مظفر" آمدیم.

یک بار به شوخی به من گفت: "چرا این کتاب را می خوانی؟ این کتاب آسان است، مثل روزنامه است."

من هم چند سوال از کتاب "منطق مظفر" از او پرسدیم، ولی نتوانست جواب بدهد و گفت: "این کتاب را به من بده" کتاب را که گرفت یک نگاه اجمالی به آن انداخت و گفت: "من باید دوباره این کتاب را بخوانم"

تدبر عجیبی نسبت به احادیث و آیات قرآنی داشت. گاهی ساعت ها درباره یک حدیث فکر می کرد. ما گمان می کردیم این راجع به مسائل بی ارزش فکر می کند، بعد متوجه می شدیم که اینطور نیست. همین فکرها و تدبرهایش باعث شده بود تا در بحث های کلامی به خصوص در مناظره یا اهل سنت خیلی تبحر پیدا کند.

یک بار به او گفتم: "کمال چرا اینقدر فکر می کنی؟"

 

گفت: در حدیث هست که یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت بالاتر است.

کمال خودش یک کتابخانه بود. من تعجب می کردم که ایشان ظرف چند سالی که به ایران آمده، کتاب های زیادی مطالعه کرده و معلومات فراوانی دارد. با اینکه در حوزه تا مرحله لمعه را خوانده بود، ولی از فقه وفلسفه هم کتاب های زیادی مطالعه کرده بود. هر وقت پیش ما می آمد، بچه ها به شوخی می گفتند: " الان یک سؤال از او می پرسیم و جوابش تا ظهر طول می کشد."

یکبار نامه ای از ایران برای بچه های کانون در فرانسه فرستاد. مخاطبش هم شخص خاصی نبود، ولی معلوم بود که از یادگیری علوم اسلامی خیلی هیجان زده است. از احوالات خودش و شرایط زندگی در ایران نوشته بود و در پایان نامه هم فهرستی از کتاب های حوزوی را ذکر کرده و به بچه های کانون تاکید کرده بود که این کتاب ها را مطالعه کنید.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها