چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
برگزاری چهارمین همایش از نخستین کنگره بزرگداشت یکهزار شهید روحانی استان قم
مورخ 96/10/12 چهارمین همایش از نخستین کنگره بزرگداشت یک هزار شهید روحانی استان قم با عنوان محفل شعر (شبی با ستگارن) در سالن اجتماعات مدرسه دارالشفاء برگزار گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محفل شعر شهدای روحانی استان قم با حضور شاعران آیینی کشور و حوزه در مدرسه عالی دارالشفا قم برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی از ادبا و استادان حوزه علمیه قم آغاز شد،ایشان با اشاره به ابعاد شکلی و محتوایی شعر آیینی عنوان کردند: شاعران آیینی باید دقت داشته باشند که میان کیفیت و کمیت شعرسرایی موازنه ایجاد کنند و اینگونه نباشد که شخصی بیش از یک میلیون بیت شعر بسراید، اما نسبت به محتوا توجه نداشته باشد.

نویسنده حوزوی با بیان اینکه شاعران آیینی از لحاظ محتوا غنی هستند، عنوان کردند: این شاعران باید در کنار محتوای غنی دینی به نو بودن زبان و واژگان نیز توجه داشته باشند، چرا که اثر دینی باید جاذبه داشته باشد؛ اگر نسبت به واژگان جدید و زبان نو توجه نشود، اثر آیینی نمی‌تواند اثرگذار باشد.

ایشان با تأکید بر اینکه اشعار آیینی باید در جهت تبیین معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام حرکت کند، بیان کردند: از شعر آیینی باید عطر عقیده و رنگ و بوی ایمان به مشام برسد؛ متأسفانه این مهم در برخی از شاعران آیینی کمرنگ است و کمتر بدان توجه می‌کنند.

شاعر و ادیب حوزوی با اشاره به اینکه هر شعری که سمت و سوی خدای بگیرد ارزشمند است، اظهار داشتند: فعالیت‌های هنری و ادبی هنرمندان تأتیر بسیار زیادی در فراموش نشدن فرهنگ ایثار و شهادت دارد.

ایشان افزودند: هنرمندان با فعالیت‌های هنری خود می‌توانند فرهنگ شهادت را به نسل‌های آینده منقل کنند و این کار بسیار ارزشمندی است.

همچنین افزودند: شعر به عنوان سلاح تهاجمی و سپر تدافعی شاعران باید در میدان حق علیه باطل و در راستای ترویج شعائر دینی به‌کار گرفته شود و اگر حمایت، تشویق، انگیزه، مراقبت و رسیدگی به خط جهاد و شهادت انجام شود، این افراد در این اجر سهیم هستند.

رضایت اهل بیت علیهم السلام با سرودن شعر آئینی بر مبنای مفاهیم عمیق ارزشی می باشد.

«محمدعلی مجاهدی» پدر شعر آیینی کشور در این مراسم با اشاره به اینکه یکی از زیرشاخه‌های شعر آیینی، شعر ولایی است، اظهار داشت: شاعران آیینی باید برای تقویت این بخش تلاش مضاعفی داشته باشند. همچنین امروزه وظیفه اصلی شاعران آیینی این است که با سرودن شعر‌های با محتوا در برابر هجمه‌های گسترده صهیونیزم جهانی ایستادگی کنند.

ایشان با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب بر لزوم پرداختن شاعران آیینی به شعر دفاع مقدس تأکید کرده‌اند، گفتند: ضرورت دارد شاعران با پرداختن به این عرصه فرهنگ ایثار و‌ شهادت را در جامعه احیا و تقویت کنند.

  در ادامه حجت الاسلام والمسلمین اکبری در محفل شعر شهدای روحانی استان قم که در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد، با اشاره به اینکه شهدا برای زنده نگهداشتن دین جان خود را دادند، اظهار داشتند: این محفل با حضور انسان های فرهیخته ، عاشق و شیفته به عنوان شاعران عرصه جهاد و شهادت برپا شده است.

ایشان ادامه دادند: این مردان خدایی قبل از اینکه شهید نام گذاری شوند یک مجاهد بودند که در راه خدا برای اسلام و دین مجاهدت کردند.دبیر ستاد کنگره شهدای روحانی با اشاره به اینکه شهدا کسانی بودند که وقتی خدا را شناختند، خود را از یادبردند، بیان داشتند:امروز کتاب های مهمی در خصوص زندگانی شهدای روحانی منتشر شد.

ایشان عنوان داشتند: ستاد کنگره 1000 شهید استان قم در سه بخش مهم از مشروطه تا جبهه مقاومت اسلامی و مدافعان حرم فعالیت می‎کنند.

حجت الاسلام اکبری با اشاره به اینکه از سال ها پیش تلاش های بسیاری در خصوص این کنگره انجام شده است، فرمودند: چند ماه پیش شورای عالی سیاست گذاری برگزاری کنگره شهدای روحانی آغاز به کار کرد؛ این برنامه ها از 9 دی آغاز و تا 19 دی برگزار می‎شود.

ایشان با اشاره به اقدامات و فعالیت های ستاد کنگره شهدای روحانیت ، افزودند: برگزاری ده‌ها یادواره،‌ ساخت فیلم‌های مستند از زندگی شهدای والا مقام روحانی،‌ برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در قم، دیدار اعضای ستاد با مراجع تقلید و بهره‌مندی از نظرات و رهنمود‌های ایشان،‌ دیدار با خانواده‌های شهدای روحانی استان قم و برخی اقدامات دیگر از جمله اقدامات ستاد کنگره شهدای روحانیت استان قم در سال‌های اخیر می باشد.

دبیر ستاد کنگره شهدای روحانی در ادامه خاطرنشان کردند: یکی از بهترین برنامه‎های ده شب ویژه برنامه کنگره شهدای روحانی، برگزاری محفل شعر شهدای روحانی است که این برنامه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با حضور شعرای روحانی و شاعران شهدای روحانی برگزار شده است، و با اشاره به برنامه دیدار با مقام معظم رهبری، فرمودند: این برنامه‌ها با دیدار با مقام معظم رهبری و استفاده از فرمایشات و رهنمود‌های ایشان آغاز شده و در پایان در روز نوزدهم دی نیز مجددا با مقام معظم رهبری(مدظله العالی) دیدار خواهیم داشت تا گزارشی از عملکرد این چند روز را به ایشان ارائه دهیم.

شعر به عنوان سلاح تهاجمی و سپر تدافعی شاعران در ترویج دین است

 در این مراسم پدرِ شهید مالامیری، حجت‌الاسلام والمسلمین مالامیری با شعرخوانی برای فرزند شهید روحانی خود به تجلیل از این شهید پرداختند و در نهایت نیز با حضور مسئولان کنگره شهدای روحانی تجلیل شدند.

در این مراسم، شعرای آیینی کشور از جمله محمدعلی مجاهدی، سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی شاعر پاکستانی، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین بابامیری و... به شعرخوانی پرداختند و در نهایت از برترین شاعران شعر شهدای روحانی تجلیل به عمل آمد.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها