چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
برگزاری پنجمین همایش از نخستین کنگره بزرگداشت یکهزار شهید روحانی استان قم
مورخ 96/10/13 پنجمین همایش از نخستین کنگره بزرگداشت یک هزار شهید روحانی استان قم با عنوان روحانیت ،بصیرت، ولایت پذیری در سالن اجتماعات مدرسه فیضیه برگزار گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین طیبی فر در ادامه سلسله برنامه های کنگره یکهزار شهید و ایثارگر روحانی استان قم که در مدرسه فیضیه برگزار شد، با بیان اینکه روحانیت در همه صحنه پیشقدم بوده و این پیشگامی برای پیروزی انقلاب اسلامی از سال 42 آغاز شد فرمودند:این پیشگام بودن با ترویج دین و اقامه نماز در مساجد شروع شد و شاهد برکات زیادی مانند پیروزی انقلاب بودیم.

فرمانده تیپ امام صادق علیه السلام افزودند: حوزویان بعد از انقلاب نیز در 8 سال دفاع مقدس هم پیشقدم بودند و دلیل این مسئله تقدیم بیش از 4هزار شهید به نظام و انقلاب است.

همچنین عنوان کردند: اگر روحانیت ولایت پذیری و ولایت مداری را سرلوحه کارهای خود قرار داده است، چون معصوم(ع) سفارش به دفاع از دین و ولایت کرده و اگر پیش قدم نباشد می داند که انقلاب لگد مال دشمنان خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین طیبی فر فرمودند: امروز اگر شاهد فتنه در کشور بودیم به خاطر این است که بعضی افراد، پست های کلیدی را در اختیار فتنه گران  قرار داده اند و اگر این کار صورت نمی گرفت، نباید امروز شاهد فتنه دیگری می بودیم.

فرمانده تیپ امام صادق(ع) افزودند: امروز اگر شاهد زمینه های نارضایتی، فشارگرانی و اقتصادی هستیم به دلیل جایگاه دادن به فتنه گران در مسئولیت های کلید و مسائلی چون سند 2030 و قرار دادهای اقتصادی در کشور است،‌  اگر امروز پرچم ایران را آتش می زنند، دلیل آن همان فتنه گری است.

حجت الاسلام والمسلمین طیبی فرد فرمودند: اگر امروز یاد شهدا را گرامی می داریم، چون شهدا بوده اند که جوش و خروش در مقابل استکبار را به ما آموختند و این کنگره برگزار می شود تا از آثار و برکات شهدا برای مقابله با جبهه استکبار بهره ببریم.

فرمانده تیپ امام صادق(ع) افزودند:
مراسم تجلیل از شهدا برای ایجاد قدرت و مقابله با دشمنان است .امروز شاهد برگزاری کنگره شهدا روحانی هستیم و این کنگره با سخنان رهبرانقلاب آغاز شد و تا ده شب در مکانهای مختلف در شهر قم برگزار می شود.

ایشان عنوان کردند: اگر در گذشته از مدرسه فیضیه کاروان روحانی برای حفظ انقلاب به میدان رزم می رفتند، امشب هم مدرسه فیضیه محل گرامیداشت همان شهدا برای ایجاد قدرت و نیرو برای مقابله با دشمنان است.

همچنین آیت‌الله عباس کعبی(عضو مجلس خبرگان رهبری) امشب در کنگره شهدا و ایثارگران روحانی استان قم که در مدرسه مبارکه فیضیه قم برگزار شد، اظهار داشتند: با استفاده از آموزه‌های قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم(ص) متوجه می‌شویم که نقش دین در حیات بشر چیست.

ایشان افزودند: نقش نخست دین، تبیین توحید و معرفت الله و حقیقت هستی به جهان آفرینش است، این ویژگی تفسیر صحیحی از رابطه انسان و جهان و خدای متعال می‌دهد و سبب نجات بشریت از شرک و الحاد که پایه بنیادین جاهلیت گذشته و جاهلیت پیچیده معاصر است، می‌شود.دین برای ساخت جامعه بر پایه توحید و فطرت، توسط خداوند و انبیاء(ص) به بشریت داده‌شده است، تربیت انسان‌های دلبسته و وابسته به خداوند و نجات‌یافته از تجملات مادی و بنیادی و نگاه پست و حقیر این جهانی، از دیگر ویژگی‌های دین است.

آیت‌الله کعبی فرمودند: بنده و عبد خدای متعال شدن، آزادگی و کرامت در جامعه انسانی، تنها در پرتو دین ممکن است.

ایشان افزودند: نقش دیگر دین هویت‌سازی برای جامعه بشری بر پایه توحید است که به ساخت جامعه بر پایه برادری و برابری می‌پردازد، برادری با محوریت ایمان، توحید، بندگی، آزادی و کرامت، تنها در پرتو دین محقق می‌شود.

عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کردند: معنا بخشی به زندگی انسانی و تلاش برای ساخت جامعه و تشکیل امت به‌هم‌پیوسته در نهایت فلاح و رستگاری، تنها در سایه دین محقق می‌شود.

ایشان ادامه دادند: دین برای هدایت، خدمت، نجات و حمایت از بشریت و انسان‌ها است و اگر دین نباشد بشریت در منجلاب بدبختی و بحران‌ها غوطه‌ور خواهد شد، دین رهایی‌بخش انسان‌ها از محال‌ها و مشکلات است، دین ارمغان ساخت یک جامعه آرمانی و معنوی را به بشریت می‌دهد.

آیت‌الله کعبی فرمودند: امروز بیش از گذشته مشکل پایه‌ای بشر معاصر، جدایی ساحت دین از ساحت اجتماعی و سیاسی است که همان سکولاریسم غربی است، سکولاریسم بحران‌هایی در حیات بشر معاصر مثل بحران معنویت، خانواده، رهبری و امنیت ایجاد کرده و این جنگ‌ها در پرتو وجود سکولاریسم اتفاق می‌افتد، جنگ جهانی اول و دوم و جنگ‌های بعد از آن به خاطر جدایی دین از سیاست اتفاق افتاده است.

ایشان با بیان اینکه جاهلیت عصر حاضر پیچیده‌تر از گذشته است، ادامه دادند: علم منهای ایمان، مولد جنایت و بحران و بدبختی در زندگی بشر است، ایمان منهای علم منتج عقب‌ماندگی است، اما علم و ایمان نتیجه دین فکری است و رسالت انبیاء(ص) و اوصیاء(ع) و اولیاء، ساخت چنین مهمی بوده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این پرسش که روحانیت چه دردی را دوا می‌کند؟، خاطرنشان کردند: فلسفه روحانیت خدمت به بشریت است اما جنس این خدمت، دینی است، همچنین تبیین و تفسیر صحیح دین، هدایت معنوی، زعامت به رهبری جامعه در پرتو دین و در نهایت همدردی و همراهی با انسان‌ها و تحمل خطر برای نجات بشریت در عرصه‌های گوناگون است.

 اظهار داشتند: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش دیگری به روحانیت داده شد و آن نظریه‌پردازی برای تحقق تمدن نوین انسانی و اسلامی است، انقلاب اسلامی بر پایه یک نظریه تمدنی شکل‌گرفته و طبیعی است این انقلاب که می‌خواهد بشریت معاصر را نجات دهد، دشمنان قسم‌خورده‌ای چون آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و حامیان آن‌ها دارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه چهار نظریه درباره غرب وجود دارد، تأکید کردند: غرب‌گرایی از نخستین نظریه‌های موجود است، این نظریه در حکومت سبب می‌شود که حکومت، مزدور غرب شود و سبک زندگی غربی ترویج شود.

ایشان نگاه دوم به تمدن غرب را نگاه نابودی و از بین بردن دانستند و در ادامه افزودند: این دیدگاه همان بنیادگرایی افراطی است که به نابودی بشریت منجر می‌شود، رادیکالیسم افراطی که در داعش و جریان‌های تکفیری است، طرفدار نظریه دوم هستند.

آیت‌الله کعبی فرمودند: دیدگاه سوم نسبت به غرب، نظریه تلفیق اصلاح و اختلاط است که می‌گوید باید شکل و ظاهر حکومت اسلامی باشد اما زیربنای آن غربی است، حزب عدالت و توسعه در ترکیه و در داخل کشور هم اصلاح‌طلبان چنین مبانی فکری دارند.

ایشان یادآور شدند: احیاگری، چهارمین دیدگاه نسبت به غرب است که امام راحل و رهبر معظم انقلاب به این دیدگاه معتقد هستند، یکی از کارکردهای مهم روحانیت در دوران معاصر این است که در تحقق تمدن نوین انسانی و اسلامی تلاش می‌کنند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفتند: شهدای روحانیت پیشتاز حوزه انقلابی هستند، شیخ فضل‌الله نوری، نواب صفوی، آیت‌الله سعیدی، آیت‌الله غفاری، شهدای محراب، شهدای روحانی دفاع مقدس و شهدای مقاومت اسلامی از الگوهای شهدای روحانی انقلابی کشور هستند.

عضو هیئت‌علمی مؤسسه علمی پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان تصریح کردند: 4370 شهید روحانی در ایران اسلامی داریم که حدود 70 شهید آن‌ها شهدای مدافع حرم هستند که برخی از ایشان اساتید سطوح عالی حوزه علمیه بودند، این شهدای روحانی اسوه علم و عمل، تقوا و ولایتمداری هستند.

حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان(عضو هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا) در این همایش که  درادامه سلسله برنامه های کنگره یک هزار شهید و ایثارگر روحانی استان قم که با موضوع روحانیت، بصیرت ولایت پذیری در مدرسه فیضه برگزار شد بیان داشتند: در طول 8 سال دفاع مقدس روحانیت با از خود گذشتگی و ایثار خود باعث بیمه نظام و انقلاب شدند.

ایشان عنوان کردند: شهدای مظلوم روحانیت در عرصه های دیگر نیز پیشگام بودند، که از جمله آن افق فقاهت، پیروی از ولایت فقیه و مبارزه با جبهه استعمار بود.

سخنران این کنگره افزودند: روحانیت هیچ گاه در مقابل دشمن عقب نشینی نکرده، چون دارای خصوصیات و مؤلفه های مانند اخلاص، ایمان، تقوا و امید به خدا است.

ایشان فرمودند: از دیگر مؤلفه شهدا، یکی بودن ظاهر و باطن و مطابقت داشتن رفتار و عمل آنها بود. فقط حرف نمی زدند در عمل هم پیشگام بودند.

همچنین کردند: باید کاری کرد تا فرهنگ ایثار و عمل شهدا برای جوانان الگو باشد و فضائل شهداء بهترین سیره و الگوی تربیتی برای جوانان است.

سخنران این کنگره افزودند: ولایت پذیری یکی از مؤلفه های شهدا بود، بسیاری از شهداء امام راحل و رهبرشان را ندیدند، ولی هیچ گاه دست از یاری دین برنداشتند و در همه حال  مطیع و پیرو بودند...مظلومیت ولایت این است کسانی که در فتنه 88 حضور داشتند، امروز در پست های حساس نظام قرار دارند و این مشکلات امروز ناشی از همان افراد است.

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها