چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
برگزاری دومین همایشِ نهمین روز از برنامه نخستین کنگره بزرگداشت یکهزار شهید روحانی استان قم
مورخ 96/10/17 دومین همایشِ نهمین روز از برنامه نخستین کنگره بزرگداشت یک هزار شهید روحانی استان قم با عنوان ساکنان حرم ستر و عفاف(یادواره شهیده های طلبه؛ تجلیل از مادران، خواهران و همسران شهدای روحانی)در ساختمان جامعه الزهرا برگزار گردید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همزمان با برگزاری کنگره یکهزار شهید و ایثارگر روحانی استان قم، یادواره طلاب شهیده و تجلیل از مادران، همسران و دختران شهدای روحانی نیز  عصر امروز در تالار بیداری اسلامی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار گردید.

این برنامه که با عنوان «ساکنان حرم ستر و عفاف ملکوت» نامگذاری شده است، با مشارکت ستاد کنگره شهدا و ایثارگران استان قم، جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و مرکز خدمات حوزه علمیه استان قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی در این همایش که به مناسبت اولین کنگره یکهزار شهید و ایثارگران روحانی استان قم که با عنوان تجلیل از شهدای شهیده در سالن بیداری اسلامی جامعه الزهراء سلام الله علیها برگزار شد گفتند: در روایتی حضرت علی علیه السلام فرمودند « شهید فردی دور اندیش، آینده نگر، اهل هضم، آگاه به زمانه و با بصیرت است».

مدیر مدرسه علمیه حضرت ابوالفضل علیه السلام افزودند: شخصی که عاقلانه می خواهد در دنیا زندگی کند، وسعت میدان دید او کم است، اما شخصی که دارای معنویت و دیندار است، و حیانی زندگی می کند، دل بسته به دنیا نیست و دراین گروه شهدا قرار دارند.  

ایشان عنوان کردند: کسی که دل بسته دنیا باشد، آینده نگری ندارد، اما شهدا آینده نگر بودند چون الهی زندگی می کردند.

حجت الاسلام والمسلمین عابدی گفتند: هرچیزی باطنی دارد، قرآنی باطن و قلبی دارد؛ هر انسانی ظاهر و باطن و حقیقتی دارد؛ شهید کسی است که باطن علم را می بیند به فردا و ملکوت عالم توجه داشته است. شهید شخصی است که وقتی مردم به ظاهر نگاه می کنند او باطن و حقیقت را می بیند.

مدیر مدرسه علمیه حضرت ابوالفضل علیه السلام با بیان اینکه علامه مجلسی ها  می توانستند با علم خود انقلاب صنعتی درجامعه ایجاد کنند، ولی چون باطن عالم را نگاه می کردند چنین کاری نکردند، گفتند: اما بعضی افراد که با علم خود فضای مجازی را به وجود  آورده اند، باطن عالم را نمی دیدند به همین دلیل با علم خود مشکلات زیادی برای جامعه به وجود آورده اند.

همچنین عنوان کردند: اگر امروز می خواهیم، دنباله رو شهدا باشیم، لازم است مانند شهدا آینده نگر و در مسائل با بصیرت عمل کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین عابدی گفتند: با بیان اینکه انقلاب دارای شاخصه های است و از جمله آن بیدارگری مستضعفین است، فرمودند:مشکلاتی که در ایران در این روزها شاهد بودیم، باعث ناراحتی خیلی از مسلمانان شده است، چون آنها انقلاب ایران را حامی مستضعفین جهان می دانند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بیان داشتند: اگر بخواهیم دنباله رو شهدا باشیم، باید به این مسئله بیندیشیم اگر اقدام به انجام کاری کردیم، فردا چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین عابدی یادآور شدند: در حدیثی آمده که برخی انسان‌ها وقتی نامه عمل خود را نگاه می‌کنند، می‌بینند که چند انسان را کشته اند، قسم می‌خورند که ما تا کنون انسانی را نکشتیم، خطاب می‌رسد که شما حرفی زدید یا عملی انجام دادید که باعث کشته شدن انسان یا انسان‌هایی شده است.

ایشان با بیان اینکه شهدا در تمام کارهای خیری که به واسطه عمل آنان انجام می‌شود، سهیم هستند، فرمودند: یکی دیگر از ویژگی شهدا این است که انسان‌هایی دوراندیش هستند و عاقبت کارهای خود را تأمل کردند و با اطمینان خاطر قدم برداشتند.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، احتیاط را یکی دیگر از معانی «هزم» عنوان کرد و اظهار داشتند: انسان مؤمن کسی است که در همه کار‌ها و محرمات محتاط است.

حجت الاسلام والمسلمین عابدی تصریح کردند: ویژگی‌های شهدا بسیار زیاد است و همه ما مرهون شهدا هستیم؛ امروز بسیاری از مردم دنیا به انقلاب اسلامی ایران چشم امید دارند و ما امیدواریم که برکت خون شهدای اسلام و انقلاب، پیروزی بر مستکبران را به همراه داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مدنی(مدیر جامعه الزهرا) گفتند: شهدا کسانی اند که برای دفاع از دین جان داده اند تا انقلاب و اسلام زنده بماند. شهدا با جان دادن به رسالت خود عمل کرده اند، ما هم رسالتی داریم، باید در مسیر خود ثابت قدم بمانیم، دین راحفظ کنیم و نگذاریم این مسیری که آنها برای آن جان داده اند، به دست  دشمن بیفتد.

ایشان عنوان کردند: باید از همه کسانی که درتجلیل شهدا تلاش می کنند قدردانی کرد. تجلیل از شهدا درحقیقت، تجلیل از تفکر و راه آنها است. باید از شهدا قدرانی کرد چون راه به ما یاد داده اند و اجازه ندادند دین در دست دشمنان بیفتد.اگرشهدا نبودند، الان دین،اسلام و نظامی نبود. بنابراین باید بدانیم که این نظام و انقلاب به راحتی به دست نیامده است، خونها داده شد، ایثار گریهای زیادی شده است تا به این مرحله رسیده است.

مدیر جامعه الزهرا افزودند: نباید با اعمال وکارهای خود از فیض شهدا محروم باشیم و در صحنه قیامت شرمنده آنها شویم. باید بدانیم شهدا با از خود گذشتگی دین را نگه داشتند وما هم باید با از خود گذشتگی انقلاب و دین را حفظ کنیم و اجازه ندهیم دشمن به انقلاب آسیب بزند.

در این مراسم، همسر طلبه شهید مالامیری، مادر و همسر شهیدان قدوسی و فرزند شهید موسوی دامغانی به بیان خاطرات پرداختند.

برچسب ها : تجلیل , شهدا , روحانی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
آخرين عناوين
پربازديدها
پربحث ترین ها